مرکز پخش تجهیزات پزشکی و مصرفی

ناوگان تجهیزات پزشکی و درمانی ایران ۳ سال دیگر از رده خارج می‌شود

ناوگان تجهیزات پزشکی و درمانی ایران ۳ سال دیگر از رده خارج می‌شود

رئیس هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: ۲ تا ۳ سال دیگر، ناوگان تجهیزات تشخیصی و درمانی در ایران از رده خارج می‌شود و مراکز درمانی دچار مشکل می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ابوالفتح صانعی گفت: ۵۰ تا ۵۱ درصد از اعتبار ارزی برای واردات اقلام مورد نیاز بیمارستان‌ها در ایران، به تجهیزات پزشکی و ۴۹ درصد به ملزومات پزشکی تخصیص داده می‌شود. یعنی اقلام یک بار مصرف مثل اقلامی که در بدن بیمار جایگذاری می‌شود از قبیل استنت‌های قلبی ایمپلنت‌های ارتوپدی یا لنزهای چشمی و یا یک بار مصرفی که درروند درمان بیمار استفاده و دور انداخته می‌شود مثل کاتاتر‌های قلبی، کاتاترهای بیهوشی، نخ‌های جراحی غیرعمومی و تخصصی و اقلام مورد مصرف در بخش‌های ویژه و خاص.

وی افزود: از سال ۹۷، واردات تجهیزات پزشکی از دایره مشمولان دریافت ارز دولتی خارج شده و واردکنندگان باید ارز نیمایی دریافت کنند. به دلایل مختلف، شرکت‌های واردکننده با دریافت ارز نیمایی به جای ارز دولتی موافقند و استقبال می‌کنند اما با ملاحظات پیش بینی ردیف بودجه این اقلام مشکل، فاصله حدوداً ۶ برابری ارز نیمایی با ارز دولتی است و اینکه هیچ اعتباری برای پر کردن این فاصله پیش بینی نشده است.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: مراکز درمانی در ایران، که حتی در سال‌های گذشته، با نرخ‌های کمتر برای ارز، با کسری بودجه دست و پنجه نرم می‌کردند، امروز با توجه به قیمت ارز، توان خرید تجهیزاتی که با ارز نیمایی خریداری می‌شود را ندارند.

به گفته این فعال صنفی صنایع پزشکی، دولتمردان و نمایندگان مجلس باید خیلی زود در این‌باره چاره اندیشی کنند، چرا که معادل عمر تجهیزات پزشکی ۷ تا ۸ سال است. این یعنی، تجهیزاتی که در سال ۹۷ و پیش از آن توسط مراکز درمانی خریده شده، رو به استهلاک است و ۲ تا ۳ سال دیگر، ناوگان تجهیزات تشخیصی و درمانی در ایران از رده خارج می‌شود و مراکز درمانی دچار مشکل می‌شوند. بنابراین باید به طور جدی برای پر کردن شکاف ۵ تا ۶ برابری قیمت این تجهیزات نسبت به سال‌های گذشته، فکری کرد.

صانعی ادامه داد: همه درباره کمبودهای اعتباری کشور آگاهی داریم. فروش نفت در کشور به کمترین میزان رسیده و تحریم‌ها سطح درآمد دولت را کاهش داده است. اما باید بدانیم موضوع درمان، یک اولویت است و اگر امروز برای شکاف ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی در زمینه تجهیزات و ملزومات پزشکی فکری نکنیم، در آینده نزدیک دچار بحران در تأمین این اقلام خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: امروز هم کمبودهایی گزارش شده است و اگر دولتمردان و نمایندگان مجلس فکری نکنند، این کمبودها در تأمین ملزومات و تجهیزات پزشکی عمیق می‌شود. این موضوع، موضوعی برای دعوای مجلس و دولت بر سر بودجه نیست بلکه یک اولویت ملی است و به رسیدگی فوری نیاز دارد. مردم بیمارند و درگیر کرونا شده‌اند. مسئولیت رسیدگی به این مردم در شرایط همه‌گیری کرونا با مسئولان است.

قطعی برق و تجهیزات پزشکی

صانعی درباره تأثیر قطعی بر تجهیزات پزشکی تصریح کرد: تجهیزات پزشکی از جمله دستگاه‌های احیا با ژنراتورهای برق اضطراری کار می‌کند مگر اینکه دستگاه‌ها کیفیت پایینی داشته یا ژنراتورهای برق ظرفیت پایینی داشته باشد. اما به طور کلی در مراکز درمانی، ژانراتورهایی پیش‌بینی می‌شود که صرفاً مختص تأمین روشنایی نیست. این ژنراتورها به اندازه‌ای قدرت دارد که دستگاه‌های حیاتی با قطع برق، قطع نشود و چرخه درمان و خدمات رسانی به بیماران ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برق اضطراری را، نه در سطح روشنایی یک ساختمان اداری، بلکه در سطح تأمین برق دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی پیش‌بینی می‌کنند. دستگاه‌ها احیا و دستگاه‌های الکتروشوک یا ونیتلاتور در زمان قطعی برق با توجه پیش‌بینی‌های انجام شده در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها پشتیبانی می‌شود و بعید می‌دانم بیمارستانی خارج از این استاندارد، ژنراتور پیش‌بینی کند. شاید در بعضی موارد مدیریت نشده و غفلت شده است.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: کلیه تجهیزات پزشکی از جمله دستگاه‌های احیا، الکترو شوک و کمک تنفسی در زمان قطع برق با ژنراتورهای برق اضطراری کار می‌کنند؛ البته بسته به تکنولوژی و کیفیت دستگاه‌ها نحوه در مدار قرار گرفتن و زمان راه‌اندازی اضطراری ۳ ثانیه و مدت در مدار گرفتن کل بیمارستان پس از قطع برق حداکثر ۴۰ ثانیه است.

وی بیان کرد: با توجه به ضرورت بالای وجود این ژنراتورها بعید به نظر می‌رسد که مرکز درمانی مجهز به این سیستم‌ها نباشد و برخی بیمارستان‌ها با نصب ژنراتورهای برق با سایز بزرگ‌تر علاوه بر تأمین برق اداری و دستگاه‌های اتاق عمل و بخش‌های ویژه حتی می‌توانند برق کلیه تجهیزات ۳ فاز بیمارستانی مانند تأسیسات عظیم و زیر ساختی بیمارستان از جمله دستگاه اکسیژن ساز را تأمین نمایند.

صانعی افزود: حتی در حال حاضر برخی بیمارستان‌ها با نصب UPS مجهز به ترانس برای پیش بینی حالت بحران (در زمان قطعی برق و عدم در مدار قر ار گرفتن ژنراتور اضطراری برای تأمین نیاز دستگاه‌های تنفسی و احیا برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه) الزامات اضطراری را کاملاً رعایت کرده‌اند. از عوامل بسیار ضروری، سرویس نگهداری به موقع و تهویه مناسب محل ژنراتورهای برق اضطراری است.

تأمین ونتیلاتور

رئیس اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی یادآور شد: در ایران دو تولیدکننده ونتیلاتور داریم که می‌توانستند پیش از همه‌گیری بیماری کرونا در جهان، نیاز کشور را تأمین کنند و واردات به میزان محدود انجام می‌شد. این شرکت‌ها بیش از سه سال است که در ایران ونیتلاتور تولید می‌کنند. همه گیری کووید -۱۹ و غیرعادی شدن شرایط باعث شد ونیتلاتور به کشور وارد کنیم.

بیشتر بخوانید:
همکاران تجاری ما