مرکز پخش تجهیزات پزشکی و مصرفی

با این راه کارهای ساده استرس را مدیریت کنید

با این راه کارهای ساده استرس را مدیریت کنید

به عنوان یک روانشناس، همیشه بدنبال راهی هستم تا بتوانم به مراجعه کنندگان نحوه صحیح مدیریت استرس را بیاموزم، اما در زندگی شخصی خودم برای کنترل استرس کاری انجام نداده ام، بیشتر اوقات برای مدت زمان طولانی در حال کار کردن هستم و برای استراحت زمان بسیار کمی دارم، بله ریلکس کردن بسیار مهم است و همیشه فکر می‌کنم به محض رسیدن به خانه استراحت خواهم کرد. برای شروع، تعطیلات آخر هفته را، با تفریحات مختلفی سعی کردم سپری کنم اما بعد از گذشت مدتی احساس کردم توانایی هایم کم شده است و به افسردگی گرفتار شده‌ام و انگیزه‌ای برای زندگی ندارم، برای ما ه‌های پی در پی این احساس را داشتم حتی بعد از اینکه متوجه شدم مدیریت استرس را باید جدی بگیرم.

خبر خوب اینست هیچ کدوم از ما مجبور نیستیم تا زمانی که به اصطلاح "ببریمو کم بیاوریم" صبر کنیم تا فکری برای کنترل استرس کنیم، این برنامه مدیرتی باید بخشی از کارهای روزانه ما باشد، نه اینکه تا آخر هفته منتظر بمانیم و آن وقت استراحت کنیم. برای مبارزه با استرس بهترین راه کنترل آن در مواقعی است که خیلی از حد نرمال خارج نشده است.

برای بیشتر ما اینکه چه مواقعی استرس می‌گیریم کاملا قابل پیش بینی است. در نتیجه راه حل هم نیز می‌تواند کاملا قابل پیش بینی باشد. برنامه‌ای که باید برای خود در نظر بگیرید، شامل آرام کردن و ریلکس کردن قبل از اینکه به ساعات پر استرس نزدیک شوید، می‌باشد. تمرین‌ها را کوتاه و ساده انجام دهید، مدیریت استرس نباید همراه با استرس باشد!

در ادامه به شما راه‌هایی را پیشنهاد میدهم که بتوانید کنترل صحیح استرس را دست بگیرید.

صبح زود

وقتی از خواب بیدار می‌شوید بدن شما برای یک روز شلوغ آماده می‌شود و می‌تواند این ساعت از روز برای شما یکی از لحظه‌های پر از استرس باشد پس حتی برای چند ثانیه چشم‌های خود را ببنید چند بار نفس عمیق بکشید و به نفس‌های خود توجه کنید و خود را آرام کنید. در حالت دم به خودتان فکرکنید و به هنگام بازدم بگویید اینجا هستم.

ظهر

در این ساعت از روز شما در حال انجام کارهای روزانه خود هستید شاید احساس شادابی و پر انرژی بودن کنید اما در این حالت برای چند دقیقه کار را قطع کنید و استرس را از خود دور کنید. برای یک دقیقه عمیق نفس بکشید (تا جایی که می‌توانید به آرامی دم و بازدم کنید) و در این مدت تنها به دم و بازدم توجه کنید و تعداد نفس‌هایی که کشیده اید را در این زمان بشمارید. اگر در طول روز دچار استرس شدید برای یک دقیقه این کار را انجام دهید.

ناهار

موقع صرف ناهار بهترین زمانی است که می‌توانید هم از غذایی که میل می‌کنید لذت ببرید و هم استرس را دور کنید. توجه کنید هیچ گاه ناهار را بروی میز کامپیوتر و در حال کار کردن صرف نکنید چون خود این عمل باعث استرس بیشتر در شما می‌شود. سعی کنید این زمان را در کنار خانواده، دوستان بگذارنید و برای 30 ثانیه به خودتان توجه کنید به پاهایتان که بروی زمین هستند، دستانتان که بروی میز قرار دارند. هدف اینست که در لحظه حال حضور داشته باشید و از غذایی که میل می‌کنید لذت ببرید.

نکته آخر اینکه خواب کافی و منظم یکی از مهمترین راه‌هایی است که می‌توانید با آن استرس را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید:
همکاران تجاری ما